Widok zawartości stron
REZERWATY PRZYRODY
Na terenie Nadleśnictwa Puławy zlokalizowane są dwa rezerwaty przyrody:
PISKORY
Rezerwat biocenotyczny, utworzony w 1998 roku, położony w leśnictwie Zagórki o łącznej powierzchni 203.02 ha. Powstał w wyniku spiętrzenia wody na cieku Duży Pioter.
Przedmiotem ochrony są ekosystemy wodne, bagienne i leśne o dużej różnorodności biologicznej w obrębie Jeziora Piskory i jego obrzeży. Jest to jedno z najcenniejszych ostoi ptactwa wodno – błotnego na Lubelszczyźnie. Odtworzone środowisko zostało w sposób naturalny zasiedlone przez liczną faunę, wśród których wyróżniają się ptaki około 130 gatunków, w tym 102 lęgowych. Z roślinnością szuwarową związane są następujące gatunki: perkozek, bąk, błotniak stawowy, wodnik, zielonka, trzcinniczek, rokitniczka, brzęczka. Do gatunków związanych z otwartym lustrem wody zaliczyć można: zausznika, perkoza rdzawoszyjego, krzyżówkę, głowienkę, czernicę, łyskę. Gatunkami zadrzewień, które dominują w części wschodniej jeziora są gatunki lęgowe: strumieniówka, słowik szary, dziwonia. Zbiorowiska leśne otaczające Jezioro Piskory charakteryzują się dużą różnorodnością siedlisk od olsu do boru świeżego. To zróżnicowanie ma wpływ na różnorodność gatunków ptaków. Z najciekawszych gatunków lęgowych należy wyróżnić: orlika krzykliwego, bociana czarnego, samotnika, słonkę, lelka, dudka, dzięcioła czarnego, lerkę, muchołówkę białoszyją, puchacza. Do innych osobliwości awiofauny należy czapla siwa, łabędź niemy, gęgawa, cyraneczka, cyranka, płaskonos, bielik, żuraw.
CZAPLINIEC KOŁO GOŁĘBIA
Rezerwat faunistyczny, utworzony w 1987 roku, położony jest w leśnictwie Gołąb, o całkowitej powierzchni 19,04 ha. Rezerwat ustanowiono w celu ochrony koloni lęgowej czapli siwej.
Rezerwaty w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Puławy:
ŁĘG NA KĘPIE
Rezerwat częściowy fitocenotyczny, utworzony w 1963 roku, położony na terasie zalewowej Wisły, o całkowitej powierzchni 4,71 ha. Został utworzony w celu ochrony nadwiślańskiego lasu łęgowego.
Występują tutaj liczne gatunki obce: dąb błotny, topole włoska i kanadyjska, sosna wejmutka.
KROWIA WYSPA
Rezerwat faunistyczny, utworzony w 1991 roku, położony w pd-wsch części Nadleśnictwa o łącznej powierzchni 62,30 ha. Utworzony w celu ochrony wartości ornitologicznych doliny Wisły.
W skład rezerwatu wchodzą:
– wyspa będąca miejscem lęgowym wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków tj. ostrygojada, mewy czarnogłowej, sieweczki rzecznej, rybitwy białoczelnej, brodźca krwawodziobego, kulona, rycyka. Jest też ważnym miejscem odpoczynku na szlaku wędrówek ptaków przelotnych: świstuna i rożeńca.
– pas wód Wisły
Najnowsze aktualności
Nowa Stacja Ładowania Pojazdów
Nowa Stacja Ładowania Pojazdów
Nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy Nadleśnictwie Puławy już działa
Nadleśnictwo Puławy informuje o uruchomieniu nowej, ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanej przy siedzibie Nadleśnictwa – ul. Żyrzyńska 8 w Puławach. Infrastruktura została oddana do użytku w ramach projektu „Las Energii” – jednego z kluczowych przedsięwzięć rozwojowych Lasów Państwowych, którego celem jest wspieranie transformacji energetycznej organizacji i przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Specyfikacja stacji ładowania:
- dwa stanowiska do ładowania,
- zintegrowane przewody w standardzie Type 2,
- ładowanie prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kWh,
- terminal płatniczy umożliwiający płatność kartą bez konieczności rejestracji,
- możliwość płatności poprzez aplikację mobilną Las EV, dostępną bezpłatnie na Google Play oraz na stronie www.lasev.pl.
Aktualna stawka za ładowanie wynosi 2,05 zł/kWh. Stacja działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Ładowanie w zgodzie z naturą
Lokalizacja stacji – w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu leśnego – zachęca do połączenia ładowania pojazdu z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Na odwiedzających czeka przestrzeń rekreacyjna z zadaszoną wiatą, miejscem do wypoczynku, a także bezpośredni dostęp do ścieżek leśnych, idealnych na spacer czy grzybobranie.
O projekcie „Las Energii”
Budowa stacji ładowania została zrealizowana w ramach programu „Las Energii”. Projekt ten stanowi odpowiedź Lasów Państwowych na globalne wyzwania klimatyczne i energetyczne. Jego główne założenia to:
- przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych,
- zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
- dążenie do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej jednostek Lasów Państwowych.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl/las-energii.