Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Puławy Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Puławy

 

 

   

„Zanocuj w lesie” jest nowym programem Lasów Państwowych, który będzie wprowadzony od 1 maja 2021 roku. Na terenie 429 nadleśnictw w całym kraju zostaną wyznaczone obszary do uprawiania bushcraftu i survivalu, gdzie będzie można legalnie zanocować. Program „Zanocuj w lesie” jest przeznaczony dla miłośników lasu, dla których ważna jest samowystarczalność i minimalizm, są odpowiedzialni oraz przygotowani do warunków terenowych.

Nadleśnictwo Puławy wyznaczyło specjalne obszary w 5 leśnictwach, o łącznej powierzchni 1716,16 ha dla osób chcących skorzystać z tego programu. Wyznaczone obszary są idealnym miejscem by przeżyć przygodę i spędzić czas na łonie natury.

Mapy obszaru programu

Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji mBDL [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US ] (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

 

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

Zarządzeniem nr 21/2022 Nadleśnicczego Nadleśnictwa Puławy z dnia 18 sierpnia 2022 r.

Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]

Miejscami do rozpalenia ogniska, które są wskazane na mapach udostępnionych na stronie [https://pulawy.lublin.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-]. Nie są zaopatrywane w drewno, dlatego należy je przynieść ze sobą.

Nadleśniczy Nadleśnictwa Puławy dopuszcza możliwość używania kuchenek gazowych na obszarach objętych programem.

Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.

Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link.

Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu, który przedstawiają załączone mapy oraz żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.

Na mapach zieloną linią zostały wyznaczone obszary poszczególnych leśnictw należące do programu „Zanocuj w lesie”, gdzie możliwe jest biwakowanie i nocleg. Wyjątkiem są obszary, które są zaznaczone kolorami:

  • żółtym TWP/TWN (Trzebieże wczesne);
  • zielonym TPP/TPN (Trzebieże późne);
  • różowym i pomarańczowym (III, I), które oznaczają rębnie.

Na obszarach tych planowane są w tym roku prace gospodarcze w postaci cięć i obowiązuje na nich zakaz wstępu.

Mapy prac gospodarczych

 

W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach gmin:

 

Kontakt z kołami łowieckimi:

  • Leśnictwo Sobieszyn- WKŁ 118 Cyranka w Dęblinie

Łowczy Jerzy Kowalski tel. 888 023 668

  • Leśnictwo Sadłowice - WKŁ 116 Knieja w Puławach

Łowczy Tomasz Stasiak tel. 609 325 043

  • Leśnictwo Wola Osińska - Debra 57 w Sielcach

Łowczy Marek Kozak tel. 692 477 401

  • Leśnictwo Wronów - Azotrop 91 w Puławach

Wiceprezes Zbigniew Szymański tel. 692 477 396

  • Leśnictwo Zagórki - WKŁ 155 Sokół w Stawach
  • Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Lublinie tel. 81 532 78 28

 

Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [pulawy@lublin.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Beata Urbańska; beata.urbanska@lublin.lasy.gov.pl; tel. 692-477-403.

 

Nadleśnictwo Puławy przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W pobliżu obszaru objętego programem na terenie leśnictwa Zagórki znajduje się rezerwat przyrody „Piskory”. Przypominamy, że poruszanie się po nim poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione.