Program „Zanocuj w lesie” w Nadleśnictwie Puławy
„Zanocuj w lesie” jest nowym programem Lasów Państwowych, który będzie wprowadzony od 1 maja 2021 roku. Na terenie 429 nadleśnictw w całym kraju zostaną wyznaczone obszary do uprawiania bushcraftu i survivalu, gdzie będzie można legalnie zanocować. Program „Zanocuj w lesie” jest przeznaczony dla miłośników lasu, dla których ważna jest samowystarczalność i minimalizm, są odpowiedzialni oraz przygotowani do warunków terenowych.
Nadleśnictwo Puławy wyznaczyło specjalne obszary w 5 leśnictwach, o łącznej powierzchni 1716,16 ha dla osób chcących skorzystać z tego programu. Wyznaczone obszary są idealnym miejscem by przeżyć przygodę i spędzić czas na łonie natury.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji mBDL [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US ] (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
Zarządzeniem nr 21/2022 Nadleśnicczego Nadleśnictwa Puławy z dnia 18 sierpnia 2022 r.
Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
Miejscami do rozpalenia ogniska, które są wskazane na mapach udostępnionych na stronie [https://pulawy.lublin.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-]. Nie są zaopatrywane w drewno, dlatego należy je przynieść ze sobą.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Puławy dopuszcza możliwość używania kuchenek gazowych na obszarach objętych programem.
Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link.
Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu, który przedstawiają załączone mapy oraz żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
Na mapach zieloną linią zostały wyznaczone obszary poszczególnych leśnictw należące do programu „Zanocuj w lesie”, gdzie możliwe jest biwakowanie i nocleg. Wyjątkiem są obszary, które są zaznaczone kolorami:
- żółtym TWP/TWN (Trzebieże wczesne);
- zielonym TPP/TPN (Trzebieże późne);
- różowym i pomarańczowym (III, I), które oznaczają rębnie.
Na obszarach tych planowane są w tym roku prace gospodarcze w postaci cięć i obowiązuje na nich zakaz wstępu.
W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach gmin:
- Leśnictwo Sobieszyn- Gmina Ułęż: https://gminaulez.eu/
- Leśnictwo Sadłowice- Gmina Janowiec: https://www.janowiec.pl/
- Leśnictwo Wola Osińska- Gmina Kurów: https://www.kurow.eu/ (oddziały 114-116; 123-125; 132-135) i Gmina Żyrzyn: http://zyrzyn.pl/zyrzyn/ (oddziały 106; 109-110; 117-119; 126-128; 136-138)
- Leśnictwo Wronów- Gmina Puławy: https://gminapulawy.pl/
- Leśnictwo Zagórki- Gmina Żyrzyn: http://zyrzyn.pl/zyrzyn/
Kontakt z kołami łowieckimi:
- Leśnictwo Sobieszyn- WKŁ 118 Cyranka w Dęblinie
Łowczy Jerzy Kowalski tel. 888 023 668
- Leśnictwo Sadłowice - WKŁ 116 Knieja w Puławach
Łowczy Tomasz Stasiak tel. 609 325 043
- Leśnictwo Wola Osińska - Debra 57 w Sielcach
Łowczy Marek Kozak tel. 692 477 401
- Leśnictwo Wronów - Azotrop 91 w Puławach
Wiceprezes Zbigniew Szymański tel. 692 477 396
- Leśnictwo Zagórki - WKŁ 155 Sokół w Stawach
- Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Lublinie tel. 81 532 78 28
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [pulawy@lublin.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Beata Urbańska; beata.urbanska@lublin.lasy.gov.pl; tel. 692-477-403.
Nadleśnictwo Puławy przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W pobliżu obszaru objętego programem na terenie leśnictwa Zagórki znajduje się rezerwat przyrody „Piskory”. Przypominamy, że poruszanie się po nim poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Puławy zarządza lasami o powierzchni prawie 16 tys. ha, składającymi się z dziesiątków kompleksów rozrzuconych wśród rolniczego krajobrazu województwa lubelskiego.
Nadleśnictwo Puławy zarządza lasami o powierzchni prawie 16 tys. ha, składającymi się z dziesiątków kompleksów rozrzuconych wśród rolniczego krajobrazu województwa lubelskiego w powiatach: puławskim, ryckim, lubelskim i opolskim.
Pod względem fizjologicznym są to tereny po pograniczu Niziny Mazowieckiej, Wyżyny Lubelskiej i Równiny Radomskiej, rozdzielonych pradolinami Wisły i Wieprza. Takie położenie sprawia, że występują tu bardzo różnorodne formy ukształtowania terenu - od płaskich równin po wysoczyzny pocięte głębokimi wąwozami. Także różnorodna budowa geologiczna sprawia, że tutejsze gleby - a co za tym idzie również szata roślinna - prezentują dużą zmienność i są to biotopy 14 typów siedliskowych lasu.
Tereny w zasięgu Nadleśnictwa pod wieloma względami mają charakter szczególny. Jest to obszar o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania przyrody Europy Środkowej. Pradoliny Wisły i Wieprza to korytarze ekologiczne o wysokiej naturalności, rzadkiej już w Europie, objęte konwencją Ramsar. Obszar ten od lat 70 ubiegłego wieku poddany został szczególnej presji jednego z najbardziej uciążliwych dla przyrody zakładu przemysłowego w kraju - Zakładów Azotowych Puławy, którego emisje zdewastowały, bądź poważnie uszkodziły tysiące hektarów lasu. W połowie lat 80 podjęto prace ograniczające zanieczyszczenie powietrza oraz działania rekultywacyjne na terenach wylesionych. Wśród terenów zdegradowanych przez emisje oraz inne czynniki antropogeniczne, dzięki inicjatywie władz terenowych, leśników i przyrodników, udało się przywrócić do stanu naturalności obiekty wodne i bagienne o powierzchni około 200 ha. Dziś objęte są one ochrona jako rezerwat przyrody oraz użytki ekologiczne z licznymi gatunkami reintrodukowanych rzadkich i chronionych roślin, zasiedlone przez bardzo liczną i różnorodną faunę.
Głównym problemem w lasach nadleśnictwa jest regeneracja osłabionych przez emisje drzewostanów i doprowadzenie ich do stanu możliwie sprawnie działającej biocenozy leśnej, mogącej sprostać zadaniom lasu wielofunkcyjnego. Problemy natury ekologicznej, jakie zdominowały gospodarkę nadleśnictwa, oraz pozytywne efekty podjętej renaturyzacji terenów zdewastowanych stały się impulsem do podjęcia działań edukacyjnych. W tym celu wokół uroczyska PISKORY, w odległości kilku kilometrów od Puław wytyczono i urządzono trasę o długości 44 km, podzieloną na cztery ścieżki edukacyjne.
Niezależnie od istniejących problemów natury środowiskowej i gospodarczej tutejsze lasy prezentują dużą różnorodność ekosystemów, miejscami o wysokiej naturalności. Całość dopełniają miejsca z licznymi zabytkami - od najcenniejszych w Kazimierzu Dolnym i Puławach, do rozproszonych wśród lasów i pól pamiątek burzliwej historii tych ziem.