HODOWLA LASU HODOWLA LASU

Hodowla lasu

Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych.

Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych poprzez:
– stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych, a w szczególności zgodności biocenozy leśnej z warunkami biotopów
– zapewnienie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej
– kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zasadzie sprzężeń zwrotnych.

Baza nasienna
Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości i jakości nasion pożądanych gatunków jest obowiązkiem każdego, kto chce hodować las. W tym celu na terenie każdego nadleśnictwa, według ściśle określonych kryteriów, wyszukuje się i lokalizuje drzewostany poszczególnych gatunków. W pierwszej kolejności drzewostany te poddaje się cięciom selekcyjno-sanitarnym (usuwa się drzewa chore, wadliwe). Z tak przygotowanych drzewostanów pozyskuje się nasiona do hodowli sadzonek.
Gospodarcze Drzewostany Nasienne (GDN) – to drzewostany o najlepszych cechach genotypowych w wieku dojrzałości do obfitego urodzaju nasion, przeznaczone do zbierania nasion dla potrzeb odnowienia lasu i zalesień oraz do odnowienia naturalnego przed wyrębem.
Na obszarze Nadleśnictwa Puławy za GDN uznano 14 drzewostanów sosny zwyczajnej, 7 dębu szypułkowego, 2 dębu bezszypułkowego, 8 brzozy brodawkowatej, 11 olszy czarnej, 1 lipy drobnolistnej o łącznej powierzchni 261,1 ha oraz 2 źródła nasion - klon jawor, czereśnia ptasia.

Zbiór nasion
Podstawowym sposobem zbioru nasion na terenie nadleśnictwa jest zbiór nasion z drzew leżących, czyli uprzednio ściętych. Zbiór nasion prowadzi się w latach urodzaju, to jest wówczas, kiedy jest ich dużo i są dobrej jakości. Na okres słabego urodzaju nasiona, przede wszystkim gatunków iglastych, przechowywane są w specjalnych przechowalniach. Po zbiorze i przed siewem nasiona są poddawane badaniom, w czasie których określa się ich wartość siewną. Wykonują to wyspecjalizowane placówki Lasów Państwowych.

Hodowla sadzonek
Nasiona przeznaczone do hodowli sadzonek wysiewa się w specjalnie do tego celu przeznaczonych i przygotowanych szkółkach. Tam są pielęgnowane i hodowane aż do uzyskania odpowiedniego wzrostu i kondycji, aby mogły być wysadzone na nowozakładanych uprawach leśnych.
Na terenie naszego nadleśnictwa prowadzone są 2 szkółki leśne otwarte, zlokalizowane w leśnictwach Kozi Bór i Sadłowice.
Łączna powierzchnia manipulacyjna szkółek wynosi 11,15 ha, natomiast powierzchnia produkcyjna 5,98 ha.
W szkółkach produkowane są zarówno sadzonki jednoroczne jak i wielolatki na potrzeby nadleśnictwa.

Zakładanie upraw leśnych
Nowozakładane uprawy leśne pochodzą z:
– odnowień naturalnych - obsiew powierzchni nasionami z pozostawionych drzew - nasienników lub drzew przyległego drzewostanu, na powierzchni otwartej, po uprzątnięciu drzewostanu lub pod okapem drzewostanu,
– odnowień sztucznych – wysadzenia wyhodowanych sadzonek na powierzchni otwartej po uprzątnięciu drzewostanu lub pod okapem drzewostanu,
– zalesienia naturalnego (z samosiewu) lub sztucznego powierzchni nieleśnych, gruntów porolnych, nieużytków poprzemysłowych, itp.


Pielęgnowanie lasu
W zależności od fazy rozwojowej drzewostanu pielęgnacja obejmuje:
– pielęgnowanie upraw i młodników
– trzebieże drzewostanów młodszych i starszych klas wieku.

Rębnie
Rębnia określa zasady wykonania całego zespołu czynności, które mają na celu stopniową przemianę pokoleń w lesie w sposób zapewniający równoczesne usuwanie drzew lub drzewostanów, tworzenie najkorzystniejszych warunków dla zainicjowania i rozwoju nowego pokolenia drzew pożądanych gatunków, kształtowanie odpowiedniej budowy drzewostanu, zapewnienie naturalnej różnorodności biologicznej i trwałości w zmieniających się warunkach środowiska.
W lasach Nadleśnictwa Puławy wykorzystuje się następujące rębnie:
– rębnia zupełna pasowa
– rębnie częściowe
– rębnie gniazdowa
– rębnie stopniowe

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

„Lasy na nowe 100-lecie” – wielka akcja sadzenia drzew z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów

Dziennikarze, społecznicy, seniorzy, uczniowie, studenci, strażacy i wiele innych grup, z okazji Międzynarodowego Dnia Lasów, posadzą z leśnikami „Lasy na nowe 100-lecie”. W całej Polsce odbędą się społeczne sadzenia lasów, podczas których każdy będzie mógł posadzić własne drzewo. To wyjątkowa okazja, by aktywnie włączyć się w ochronę przyrody i przypomnieć, że Lasy Państwowe odnawiają lasy wszędzie tam, gdzie pozyskują drewno, dbając o ich trwałość i różnorodność biologiczną.

Lasy to wspólne dobro wszystkich Polaków, zarządzane przez leśników z Lasów Państwowych i przynoszące polskiej gospodarce, w zależności od szacunków od 2 do 4% PKB. Wbrew obiegowym opiniom leśnicy nie zajmują się jedynie pozyskiwaniem drewna. Tam gdzie je pozyskują sadzą nowe pokolenie lasu lub wspierają odnawianie się go w naturalny sposób. Leśnicy sadzą rocznie około pół miliarda drzew. Do końca kwietnia wszyscy mogą wspólnie z nimi odnawiać lasy w całym kraju. 

Lasy to nasze wspólne dziedzictwo, dlatego chcemy angażować społeczeństwo w ich ochronę i odnawianie. Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to doskonała okazja, by każdy mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do zachowania lasów dla przyszłych pokoleń. To także moment, by uświadomić, jak ważną rolę pełnią lasy w życiu każdego z nas – mówi Anna Choszcz-Sendrowska, rzeczniczka Lasów Państwowych.

Odnawianie lasów – priorytet Lasów Państwowych

Lasy Państwowe każdego roku przeprowadzają odnowienia i zalesienia na ogromną skalę, zapewniając, że lasów w Polsce przybywa i są one coraz bardziej różnorodne gatunkowo, co zwiększa ich odporność.

Zalesienia odbywają się na gruntach, gdzie wcześniej lasu nie było, najczęściej na gruntach kupowanych przez Lasy Państwowe od rolników. Odnowienia są tam, gdzie zostało pozyskane drewno i trzeba wprowadzić nowe pokolenie lasu. Ustawowym obowiązkiem leśników jest odnowienie lasu w ciągu 5 lat, chociaż zazwyczaj nowe pokolenie lasu sadzone jest dużo wcześniej.

W 2024 roku leśnicy odnowili niemal 62,7 tys. ha lasów,  blisko 20% tej powierzchni stanowią odnowienia naturalne. Nim las odnowi się kluczowe znaczenie ma odpowiednie przygotowanie gleby. To pokazuje, jak ważne jest łączenie nowoczesnych metod leśnych z naturalnymi procesami ekosystemowymi.

Lasy na nowe 100-lecie – dołącz do wspólnego świętowania!

Akcja „Lasy na nowe 100-lecie” to nie tylko sadzenie drzew, ale również rozmowy i spotkania, które mają przybliżyć Polakom to jak ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa kraju są lasy i czym jest zrównoważona gospodarka leśna. 

W ostatnich latach, ze względu na brak komunikacji ze społeczeństwem, wokół działań leśników narosło mnóstwo mitów. Chcemy to powiedzieć głośno i wyraźnie: gospodarka leśna jest zrównoważona i w każdym nadleśnictwie odbywa się według dziesięcioletniego Planu Urządzenia Lasu, a odnawianie lasów jest naszym priorytetem. Dbamy o to, by każda powierzchnia, z której pozyskujemy drewno, była odnowiona. Dzięki akcji „Lasy na nowe 100-lecie” chcemy jeszcze mocniej podkreślić znaczenie lasów dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Zapraszamy wszystkich do wspólnego sadzenia drzew – to inwestycja w przyszłość Polski – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych.

W ramach akcji „Las na nowe stulecie” odbędą się:

  • Sadzenia drzew w całej Polsce z rożnymi grupami społecznymi (poniższa mapa będzie na bieżąco aktualizowana)

  • Otwarte sadzenia lasów w nadleśnictwach – każdy będzie mógł posadzić własne drzewo i w symboliczny sposób przyczynić się do ochrony przyrody.
  • Spotkania z leśnikami, podczas których będzie można dowiedzieć się więcej o zarządzaniu lasami i o pracy leśników.

Ze względu na warunki atmosferyczne i różnice dotyczące okresu wegetacyjnego, społeczne sadzenia lasów w nadleśnictwach w północno-wschodniej Polsce odbędą się w kwietniu.

Wszystkie szczegóły dotyczące akcji można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw w swojej okolicy oraz stronach internetowych Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych.

Lista akcji organizowanych w ramach inicjatywy "Lasy na nowe stulecie" na terenie lubelskiej dyrekcji LP:

Termin

Organizator

 

Lokalizacja

 

Uczestnicy

19.03.2025

Nadleśnictwo Nowa Dęba

https://maps.app.goo.gl/dQLc6Lp4ihAyyCHz8

przedstawiciele Ligi Ochrony Przyrody w Tarnobrzegu

21
i 22.03.2025

Nadleśnictwo Lubartów

https://maps.app.goo.gl/q5VNU9R1vv7vcXPm8

uczniowie szkół podstawowych i średnich oraz społeczność lokalna

21.03.2025

Nadleśnictwo Gościeradów

https://maps.app.goo.gl/E4GofTUmnYTLGSmG6

uczniowie szkół średnich

21.03.2025

Nadleśnictwo Strzelce

https://maps.app.goo.gl/XD8XQBNsdXwRyvpJA

uczniowie wraz z nauczycielami z Publicznej Szkoły Podstawowej w Białopolu

21.03.2025

Nadleśnictwo Kraśnik

https://maps.app.goo.gl/5VrhiukLUYGwwFBM9

uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 z Kraśnika

26.03.2025

Nadleśnictwo Kraśnik

https://maps.app.goo.gl/BaaxYS6NMbbreNgQ7

uczniowie Liceum Ogólnokształcącego
z Lublina przy współorganizacji PGE

22.03.2025

Nadleśnictwo Janów Lubelski

https://maps.app.goo.gl/TcpEcMsQ8MMhdk4M7

harcerze

21-30.03.2025

Nadleśnictwo Janów Lubelski

https://maps.app.goo.gl/3wvP6LMBFWKbq1HR6

seniorzy

24-28.03.2025

Nadleśnictwo Mircze

https://maps.app.goo.gl/UK37RbMwGa4C3krn6

uczniowie liceum ogólnokształcące w Hrubieszowie
i przedstawiciele lokalnej społeczności

01-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/dqzy2UMzkRC3NenA8

lokalna społeczność

01-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/xeKEqUwF6VrKNE2H7

bankowcy

31.03-04.04.2025

Nadleśnictwo Rozwadów

https://maps.app.goo.gl/FdKJkkY12JBv9rKo8

pracownicy PGE, uczniowie technikum elektrycznego

27.03.2025

Nadleśnictwo
Rudnik

https://maps.app.goo.gl/bH3fnPxxUi7CW9qk6

harcerze oraz uczniowie szkół średnich

28.03.2025

Nadleśnictwo Biłgoraj

https://maps.app.goo.gl/soxc27nwJ4yK6WYT9?g_st=aw

uczniowie Zespołu Szkół Leśnych w Biłgoraju
wraz z dziećmi z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Biłgoraju

04.04.2025

Nadleśnictwo Chełm

https://maps.app.goo.gl/ET1iP5apu5cmsaW48

pracownicy Nadleśnictwa Chełm wraz z rodzinami

04.04.2025

Nadleśnictwo Krasnystaw

https://maps.app.goo.gl/65FkZcNSZQXTVo8v5

uczniowie szkół średnich