Wydawca treści
Polskie lasy
Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.
W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.
Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.
W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.
Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.
W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.
W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.
Raporty o stanie lasów w Polsce
Najnowsze aktualności
Nowa Stacja Ładowania Pojazdów
Nowa Stacja Ładowania Pojazdów
Nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy Nadleśnictwie Puławy już działa
Nadleśnictwo Puławy informuje o uruchomieniu nowej, ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanej przy siedzibie Nadleśnictwa – ul. Żyrzyńska 8 w Puławach. Infrastruktura została oddana do użytku w ramach projektu „Las Energii” – jednego z kluczowych przedsięwzięć rozwojowych Lasów Państwowych, którego celem jest wspieranie transformacji energetycznej organizacji i przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Specyfikacja stacji ładowania:
- dwa stanowiska do ładowania,
- zintegrowane przewody w standardzie Type 2,
- ładowanie prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kWh,
- terminal płatniczy umożliwiający płatność kartą bez konieczności rejestracji,
- możliwość płatności poprzez aplikację mobilną Las EV, dostępną bezpłatnie na Google Play oraz na stronie www.lasev.pl.
Aktualna stawka za ładowanie wynosi 2,05 zł/kWh. Stacja działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Ładowanie w zgodzie z naturą
Lokalizacja stacji – w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu leśnego – zachęca do połączenia ładowania pojazdu z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Na odwiedzających czeka przestrzeń rekreacyjna z zadaszoną wiatą, miejscem do wypoczynku, a także bezpośredni dostęp do ścieżek leśnych, idealnych na spacer czy grzybobranie.
O projekcie „Las Energii”
Budowa stacji ładowania została zrealizowana w ramach programu „Las Energii”. Projekt ten stanowi odpowiedź Lasów Państwowych na globalne wyzwania klimatyczne i energetyczne. Jego główne założenia to:
- przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych,
- zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
- dążenie do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej jednostek Lasów Państwowych.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl/las-energii.