Web Content Display
„Zanocuj w lesie” jest nowym programem Lasów Państwowych, który będzie wprowadzony od 1 maja 2021 roku. Na terenie 429 nadleśnictw w całym kraju zostaną wyznaczone obszary do uprawiania bushcraftu i survivalu, gdzie będzie można legalnie zanocować. Program „Zanocuj w lesie” jest przeznaczony dla miłośników lasu, dla których ważna jest samowystarczalność i minimalizm, są odpowiedzialni oraz przygotowani do warunków terenowych.
Nadleśnictwo Puławy wyznaczyło specjalne obszary w 5 leśnictwach, o łącznej powierzchni 1716,16 ha dla osób chcących skorzystać z tego programu. Wyznaczone obszary są idealnym miejscem by przeżyć przygodę i spędzić czas na łonie natury.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji mBDL [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US ] (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
Zarządzeniem nr 21/2022 Nadleśnicczego Nadleśnictwa Puławy z dnia 18 sierpnia 2022 r.
Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
Miejscami do rozpalenia ogniska, które są wskazane na mapach udostępnionych na stronie [https://pulawy.lublin.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-]. Nie są zaopatrywane w drewno, dlatego należy je przynieść ze sobą.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Puławy dopuszcza możliwość używania kuchenek gazowych na obszarach objętych programem.
Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link.
Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu, który przedstawiają załączone mapy oraz żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
Na mapach zieloną linią zostały wyznaczone obszary poszczególnych leśnictw należące do programu „Zanocuj w lesie”, gdzie możliwe jest biwakowanie i nocleg. Wyjątkiem są obszary, które są zaznaczone kolorami:
- żółtym TWP/TWN (Trzebieże wczesne);
- zielonym TPP/TPN (Trzebieże późne);
- różowym i pomarańczowym (III, I), które oznaczają rębnie.
Na obszarach tych planowane są w tym roku prace gospodarcze w postaci cięć i obowiązuje na nich zakaz wstępu.
W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach gmin:
- Leśnictwo Sobieszyn- Gmina Ułęż: https://gminaulez.eu/
- Leśnictwo Sadłowice- Gmina Janowiec: https://www.janowiec.pl/
- Leśnictwo Wola Osińska- Gmina Kurów: https://www.kurow.eu/ (oddziały 114-116; 123-125; 132-135) i Gmina Żyrzyn: http://zyrzyn.pl/zyrzyn/ (oddziały 106; 109-110; 117-119; 126-128; 136-138)
- Leśnictwo Wronów- Gmina Puławy: https://gminapulawy.pl/
- Leśnictwo Zagórki- Gmina Żyrzyn: http://zyrzyn.pl/zyrzyn/
Kontakt z kołami łowieckimi:
- Leśnictwo Sobieszyn- WKŁ 118 Cyranka w Dęblinie
Łowczy Jerzy Kowalski tel. 888 023 668
- Leśnictwo Sadłowice - WKŁ 116 Knieja w Puławach
Łowczy Tomasz Stasiak tel. 609 325 043
- Leśnictwo Wola Osińska - Debra 57 w Sielcach
Łowczy Marek Kozak tel. 692 477 401
- Leśnictwo Wronów - Azotrop 91 w Puławach
Wiceprezes Zbigniew Szymański tel. 692 477 396
- Leśnictwo Zagórki - WKŁ 155 Sokół w Stawach
- Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Lublinie tel. 81 532 78 28
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [pulawy@lublin.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Beata Urbańska; beata.urbanska@lublin.lasy.gov.pl; tel. 692-477-403.
Nadleśnictwo Puławy przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W pobliżu obszaru objętego programem na terenie leśnictwa Zagórki znajduje się rezerwat przyrody „Piskory”. Przypominamy, że poruszanie się po nim poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione.
Asset Publisher
„Lasy na nowe 100-lecie” – leśnicy sadzą pół miliarda drzew rocznie
„Lasy na nowe 100-lecie” – leśnicy sadzą pół miliarda drzew rocznie
Aż 38% Polaków nie wie, że w miejsce pozyskanego drewna leśnicy sadzą nowe drzewa - wynika z badania PBS przeprowadzonego na zlecenie Lasów Państwowych. Tymczasem tylko w 2025 roku LP zaplanowały odnowienia na ogromną skalę – obejmą one dziesiątki tysięcy hektarów lasów w całym kraju. Łącznie zalesionych i odnowionych zostanie 55127 hektarów. Posadzonych zostanie pół miliarda drzew.
W ramach ogólnopolskiej akcji „Lasy na nowe 100-lecie” mieszkańcy całej Polski wspólnie z leśnikami sadzą nowe pokolenia drzew w różnych zakątkach kraju. Od pierwszego dnia wiosny wydarzenia odbywają się we wszystkich Regionalnych Dyrekcjach Lasów Państwowych, a udział w nich biorą uczniowie, harcerze, seniorzy, dziennikarze oraz rodziny z dziećmi. W niecały miesiąc ponad 20 tysięcy uczestników posadziło aż 700 tysięcy drzew. Łączna obsadzona powierzchnia to ponad 100 hektarów.
Akcja to nie tylko wspólne sadzenie – to także okazja do spotkania z przyrodą i rozmowy z leśnikami, którzy każdego dnia opiekują się lasami. Dla wielu uczestników to pierwszy krok do zrozumienia, czym naprawdę jest zrównoważona gospodarka leśna i jak wygląda ona w praktyce – z dala od mitów i stereotypów.
–Najlepiej przekonać się na miejscu, czym naprawdę zajmują się leśnicy. To nie są jacyś „producenci drewna”, tylko przyrodnicy, którzy każdego dnia planują, chronią i odnawiają lasy. Każdy, kto posadził z nami choć jedno drzewo, wie, ile wiedzy, pracy i zaangażowania za tym stoi – mówi Witold Koss, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. – Ta akcja to sposób, żeby pokazać, jak naprawdę wygląda nasza codzienność i zaprosić wszystkich do wspólnego działania – dodaje.
W obliczu postępujących zmian klimatu ważna jest różnorodność gatunkowa. Drzewa sadzone dziś muszą radzić sobie z suszą, silnym wiatrem i zagrożeniami biologicznymi – dlatego skład gatunkowy jest dobierany do lokalnych warunków siedliskowych, tak aby lasy były zdrowsze, bardziej odporne i trwałe.
Zrównoważona gospodarka leśna oznacza, że w miejscu każdego pozyskanego drzewa pojawiają się młode drzewka, a polskie lasy są jednymi z najzasobniejszych w Europie.
-Ostatnio dużo się mówiło tylko o tym, że Lasy Państwowe drzewa wycinają, że drzewa znikają z Polski, ale tak naprawdę okazuje się, że w miejsce tych wyciętych pojawia się mnóstwo nowych nasadzeń – powiedział Patryk Michalski dziennikarz Polskiego Radia w trakcie sadzenia w Nadleśnictwie Celestynów.
Lesistość Polski systematycznie rośnie i dziś przekracza 29%, co oznacza, że niemal jedna trzecia powierzchni kraju jest pokryta lasami. Od zakończenia II wojny światowej powierzchnia lasów w Polsce zwiększyła się o ponad 1,8 mln hektarów.
–Nauka przez bezpośrednie doświadczenie jest najlepsza. Takie akcje to moment, kiedy można skonfrontować swoje wyobrażenia z rzeczywistością. Wielu uczestników mówi wprost: „Nie wiedziałem, że to tak wygląda” – podkreśla dr hab. Maria Łoszewska-Ołowska z Uniwersytetu Warszawskiego, która sadziła „Las Na Nowe 100-lecie” w Celestynowie pod Warszawą.
Leśnicy odnawiają las zwyczajowo dwa razy w roku, na wiosnę i jesienią. Coraz większy udział (około 20%), w odnowieniach mają odnowienia naturalne, czyli takie, w których las odnawia się sam, z nasion okolicznych drzew. To rozwiązanie jest szczególnie cenne z przyrodniczego punktu widzenia. Dobór sadzonych gatunków nie jest przypadkowy – zależy od typu siedliska, gleby oraz dostępności wody. W jednych regionach dominuje sosna, w innych sadzi się więcej gatunków liściastych, jak dąb, buk czy lipa.
W niektórych nadleśnictwach sadzenia są już zakończone, w innych trwają. Osoby, które chciałyby dołączyć do akcji sadzenia lasów, mogą znaleźć informacje o najbliższych wydarzeniach na stronach internetowych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i swoich nadleśnictw.