Webcontent-Anzeige
„Zanocuj w lesie” jest nowym programem Lasów Państwowych, który będzie wprowadzony od 1 maja 2021 roku. Na terenie 429 nadleśnictw w całym kraju zostaną wyznaczone obszary do uprawiania bushcraftu i survivalu, gdzie będzie można legalnie zanocować. Program „Zanocuj w lesie” jest przeznaczony dla miłośników lasu, dla których ważna jest samowystarczalność i minimalizm, są odpowiedzialni oraz przygotowani do warunków terenowych.
Nadleśnictwo Puławy wyznaczyło specjalne obszary w 5 leśnictwach, o łącznej powierzchni 1716,16 ha dla osób chcących skorzystać z tego programu. Wyznaczone obszary są idealnym miejscem by przeżyć przygodę i spędzić czas na łonie natury.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie [https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy ] oraz z poziomu aplikacji mBDL [https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US ] (android) lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iPhone), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
Zarządzeniem nr 21/2022 Nadleśnicczego Nadleśnictwa Puławy z dnia 18 sierpnia 2022 r.
Regulaminem korzystania z obszaru [link do regulaminu]
Miejscami do rozpalenia ogniska, które są wskazane na mapach udostępnionych na stronie [https://pulawy.lublin.lasy.gov.pl/program-zanocuj-w-lesie-]. Nie są zaopatrywane w drewno, dlatego należy je przynieść ze sobą.
Nadleśniczy Nadleśnictwa Puławy dopuszcza możliwość używania kuchenek gazowych na obszarach objętych programem.
Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/. Przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem.
Zasadami bezpiecznego korzystania z lasu link.
Z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu, który przedstawiają załączone mapy oraz żółte tablice ostrzegawcze ustawione w terenie, na drogach i szlakach w rejonie prac.
Na mapach zieloną linią zostały wyznaczone obszary poszczególnych leśnictw należące do programu „Zanocuj w lesie”, gdzie możliwe jest biwakowanie i nocleg. Wyjątkiem są obszary, które są zaznaczone kolorami:
- żółtym TWP/TWN (Trzebieże wczesne);
- zielonym TPP/TPN (Trzebieże późne);
- różowym i pomarańczowym (III, I), które oznaczają rębnie.
Na obszarach tych planowane są w tym roku prace gospodarcze w postaci cięć i obowiązuje na nich zakaz wstępu.
W okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! Terminy polowań zbiorowych znajdziesz na stronach gmin:
- Leśnictwo Sobieszyn- Gmina Ułęż: https://gminaulez.eu/
- Leśnictwo Sadłowice- Gmina Janowiec: https://www.janowiec.pl/
- Leśnictwo Wola Osińska- Gmina Kurów: https://www.kurow.eu/ (oddziały 114-116; 123-125; 132-135) i Gmina Żyrzyn: http://zyrzyn.pl/zyrzyn/ (oddziały 106; 109-110; 117-119; 126-128; 136-138)
- Leśnictwo Wronów- Gmina Puławy: https://gminapulawy.pl/
- Leśnictwo Zagórki- Gmina Żyrzyn: http://zyrzyn.pl/zyrzyn/
Kontakt z kołami łowieckimi:
- Leśnictwo Sobieszyn- WKŁ 118 Cyranka w Dęblinie
Łowczy Jerzy Kowalski tel. 888 023 668
- Leśnictwo Sadłowice - WKŁ 116 Knieja w Puławach
Łowczy Tomasz Stasiak tel. 609 325 043
- Leśnictwo Wola Osińska - Debra 57 w Sielcach
Łowczy Marek Kozak tel. 692 477 401
- Leśnictwo Wronów - Azotrop 91 w Puławach
Wiceprezes Zbigniew Szymański tel. 692 477 396
- Leśnictwo Zagórki - WKŁ 155 Sokół w Stawach
- Polski Związek Łowiecki Zarząd Okręgowy w Lublinie tel. 81 532 78 28
Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [link do formularza] oraz przesłanie go na adres [pulawy@lublin.lasy.gov.pl] nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi. Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Beata Urbańska; beata.urbanska@lublin.lasy.gov.pl; tel. 692-477-403.
Nadleśnictwo Puławy przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W pobliżu obszaru objętego programem na terenie leśnictwa Zagórki znajduje się rezerwat przyrody „Piskory”. Przypominamy, że poruszanie się po nim poza wyznaczonymi szlakami jest zabronione.
Asset Publisher
Międzynarodowy Dzień Lasów 2025
Międzynarodowy Dzień Lasów 2025
21 marca to Międzynarodowy Dzień Lasów. Został on ustanowiony w 2012 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych i od tamtej pory jest obchodzony na całym świecie. Obchody mają na celu rozbudzenie w społeczności całego świata świadomości znaczenia lasów dla człowieka.
Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Lasów odbywają się pod hasłem „Lasy i żywność”. Hasło to ma podkreślić kluczową rolę lasów w bezpieczeństwie żywnościowym, zapewnieniu człowiekowi żywności i środków niezbędnych do życia.
Lasy zapewniają pożywienie, lekarstwa i środki do życia miliardom ludzi
Ponad pięć miliardów ludzi na całym świecie wykorzystuje produkty leśne do celów spożywczych, medycznych i jako źródło utrzymania. Lasy dostarczają człowiekowi orzechy, owoce, nasiona, korzenie, bulwy, liście, grzyby, miód, dziczyznę. Są one wykorzystywane w diecie ludzi na całym świecie, zapewniając niezbędne składniki odżywcze.
W Lasach Państwowych zbiór owoców leśnych czy grzybów na potrzeby własne jest legalny i nieograniczony. Co nie we wszystkich krajach jest oczywiste. Korzystając z darów lasu mamy pewność, że są one w pełni naturalne i wyrosły bez stosowania sztucznych nawozów i wspomagaczy.
Ponad 2 miliardy ludzi korzysta z drewna przy przygotowaniu posiłków
Drewno stosowane jest od czasów starożytnych i nadal jest powszechnie używane w gospodarstwach wiejskich jako źródło energii do gotowania i przygotowywania jadalnych potraw.
Drewno w Polsce jest naturalnym bogactwem, które jest całkowicie odnawialne. Leśnicy pozyskują drewno w granicach wyznaczonych przez standardy ekologicznej gospodarki, badania naukowe i 10-letnie plany urządzenia lasu, zatwierdzane przez ministra środowiska. Nasze zasoby drewna rosną z roku na rok. Kupując drewno lub produkty z drewna z Lasów Państwowych, mamy pewność, że surowiec został pozyskany w sposób niezagrażający przyrodzie.
Lasy mają kluczoe znaczenie dla rolnictwa
Lasy wspierają rolnictwo. Zapewniają dom zapylaczom, pomagają zachować zdrową glebę, zatrzymują wodę, zapewniają pożywienie i cień dla zwierząt gospodarskich, regulują temperaturę i pełnią funkcję naturalnej bariery chroniącej uprawy przed wiatrem, a także zwiększają opady deszczu, co zaspokaja potrzeby rolnictwa.
Doceniając znaczenie pszczół, leśnicy starają się wspierać owady błonkoskrzydłe. Właściwe zapylenie roślin przyczynia się do utrzymania bioróżnorodności, bardzo ważnej dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemów. Pod hasłem „Pszczoły wracają do lasu” Lasy Państwowe prowadzą wiele działań na rzecz pszczół, m.in. wieszają kłody bartne, sadzą krzewy i drzewa miododajne, zakładają łąki kwietne.
Lasy Państwowe od wielu lat realizują szereg bardzo ważnych inicjatyw służących bagnom, mokradłom i terenom podmokłym, jak również ochronie szeroko rozumianych zasobów wodnych w polskich lasach. W ramach projektów małej retencji w ostatnich latach leśnicy zbudowali na zarządzanych przez siebie terenach 9500 polderów, zastawek i progów zwalniających, zatrzymujących wodę w lesie.
Leśnicy postrzegają lasy ekosystemowo, jako swoiste systemy „naczyń połączonych”. Oznacza to nic innego jak to, że lasy to nie tylko drzewa, ale też m.in. rezerwuar zasobów wodnych, tworzących każdorazowo unikalne, leśne mikroklimaty, warunkujący wilgotność siedlisk, a co za tym idzie – kształtujący bogactwo przyrodnicze danego obszaru.
Mięso dzikich zwierząt to źródło białka i mikroelementów
Mięso z dziczyzny jest ważnym źródłem białka dla ludności tubylczej i społeczności wiejskich, szczególnie w regionach tropikalnych. Ponad 3200 gatunków dzikich zwierząt jest wykorzystywanych jako żywność.
Nasze lasy to także bogactwo świata zwierząt. W lasach żyje ok. 60 proc. z 618 gatunków kręgowców występujących w Polsce. Prowadzona przez Lasy Państwowe gospodarka leśna nie przeszkadza zwierzętom, a nasze lasy pełne są zwierzyny. Mięso zwierząt łownych od wieków jest spożywane przez człowieka. Dawniej mięso dzikich zwierząt było głównym mięsem spożywanym zarówno przez ubogich chłopów jak i przez szlachtę. Najważniejsze cechy dziczyzny to wysoka zawartość białka, a niska tłuszczu. Mięso to ma niepowtarzalny smak i aromat.
Lasy a bezpieczeństwo żywnościowe
Lasy przyczyniają się do bezpieczeństwa żywnościowego i zmniejszają ryzyko głodu w czasie kryzysów, takich jak nieudane zbiory czy konflikty międzynarodowe, zapewniając przetrwanie społecznościom w sytuacji, gdy zwykłe źródła pożywienia stają się niedostępne.
80 lat FAO – lasy dla przyszłości
Obchody Międzynarodowego Dnia Lasów 2025 zbiegają się z 80. rocznicą powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Z tej okazji FAO organizuje globalne wydarzenia promujące najlepsze praktyki wspierające zrównoważoną, inkluzywną i odporną przyszłość żywnościową.
Lasy Państwowe prowadząc gospodarkę leśną na niemalże 30% powierzchni naszego kraju, realizują kluczowe działania, by utrzymać bezpieczeństwo żywnościowe.
Międzynarodowy Dzień Lasów w Lasach Państwowych
Lasy Państwowe od ponad 100 lat dbają o trwałość lasu, tak by kolejne pokolenia mogły z tego lasu korzystać. Zarówno pod względem gospodarczym jak i przyrodniczym i społecznym. W tym roku, w którym Lasy państwowe rozpoczynają kolejne stulecie swojej działalności ruszamy z akcją „Lasy na nowe 100-lecie”. W całym kraju odbędą się akcje sadzenia lasów, w których będą brały udział różne grupy społeczne. Chcemy pokazać, że tam gdzie zostały wycięte drzewa nie powstaną zakłady przemysłowe, domy czy pola uprawne. W tym miejscu pojawi się nowe pokolenie lasu, o który będziemy dbać, by w przyszłości mogli z niego korzystać nasi potomkowie.
Lista wydarzeń organizowanych w ramach Międzynarodowego Dnia Lasów na terenie RDLP w Lublinie:
Termin |
Organizator |
Nazwa wydarzenia |
21.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Józefów |
Spacer z leśnikiem (ścieżka edukacyjna „Młodzie”) |
21.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Biała Podlaska |
Akcja rozdawania sadzonek rodzimych gatunków drzew leśnych połączona z edukacją społeczeństwa (ul. Warszawska 37, Biała Podlaska) |
21.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Rozwadów |
„Noc Sów” – nocny spacer w gronie miłośników przyrody organizowany wspólnie ze stowarzyszeniem „Azymut” ze Stalowej Woli |
21.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Krasnystaw |
Spacer edukacyjny z uczniami Szkoły Podstawowej w Jaślikowie (Leśnictwo Niemiernice) |
21.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Krasnystaw |
Sprzątanie lasu przy pomocy osadzonych w krasnostawskim areszcie śledczym (Leśnictwo Borek) |
21.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Mircze |
Sprzątanie lasu wraz z zaproszoną szkołą oraz przedstawicielami lokalnego społeczeństwa (Leśnictwo Cichobórz) |
21.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Tomaszów |
Sprzątanie lasu na ścieżce przyrodniczo-edukacyjnej "Siwa Dolina" wspólnie |
22.03.2025 r. |
Nadleśnictwo Zwierzyniec |
Wiosenny spacer z leśnikiem, parking leśny w Leśnictwie Debry (oddział 293) |