Wydawca treści
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NOCY SÓW 2018
Nadleśnictwo Puławy oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Przyrodniczy zapraszają w dniu 24.03.2018 r. na niezwykłe spotkanie w ramach Nocy Sów 2018 .
Noc Sów jest ogólnopolskim wydarzeniem koordynowanym przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Odbywa się corocznie od 2012 roku w jedną z wiosennych nocy, kiedy sowy są szczególnie aktywne. W 2018 roku czeka nas już siódma Noc Sów.
W tym roku do akcji włączyło się również Nadleśnictwo Puławy oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Przyrodniczy. Marcowe noce pachną wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…
Zapraszamy na niezwykłe spotkanie, podczas którego dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat sów występujących w naszym kraju, z bliska obejrzycie okazy prezentowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Przyrodniczy a przy odrobinie szczęścia, podczas wycieczki terenowej, usłyszycie charakterystyczne pohukiwania. Na koniec odpoczniemy przy blasku i cieple ogniska.
Program:
godz. 18.30 - "Sowy - nocni łowcy" - prezentacja multimedialna.
"Sowy Polski" - film Artura Tabora - siedziba Nadleśnictwa Puławy.
godz. 20.30 - Wycieczka po terenie lasów, w okolicach rezerwatu
Jezioro Piskory - zbiórka przy leśniczówce w Borysowie.
godz. 22.00 - Ognisko.
Ze względów logistycznych prosimy o wcześniejsze potwierdzenie udziału
w terminie do 23.03.2018 r., drogą mailową: marzena.puzio@lublin.lasy.gov.pl
lub telefonicznie 81 886 42 41.
Organizator nie zapewnia transportu na trasie Puławy - Borysów.
Uczestnicy powinni zabrać ze sobą:
1.Ciepłe ubranie i odpowiednie obuwie
2.Lornetki, latarki
3.Ciepły napój na wycieczkę terenową
Dzieci uczestniczące w wydarzeniu powinny mieć zapewnioną opiekę rodzica
lub opiekuna, bądź przedstawić podpisaną przez rodziców lub opiekunów pisemną zgodę na uczestnictwo w wydarzeniu.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Położenie
Położenie
Nadleśnictwo Puławy jest jednym z 25 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa lubelskiego, powiatu puławskiego, ryckiego, lubelskiego i opolskiego. Swym zasięgiem obejmuje 19 gmin.
Nadleśnictwo Puławy jest jednym z 25 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa lubelskiego, powiatu puławskiego, ryckiego, lubelskiego i opolskiego. Swym zasięgiem obejmuje 19 gmin.
Obszar Nadleśnictwa Puławy według regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych (Trampler) położony jest w:
Mezoregion Doliny Środkowej Wisły - Obejmuje dolinę Wisły o szerokości ok. 10 km, od okolic Puław pod Warszawę. Powierzchnia jego stanowi łąkowy taras zalewowy oraz wyższy taras piaszczysty pokryty wydmami. W mezoregionie dominują, więc krajobrazy den dolinnych i tarasów z wydmami.
Mezoregion - Wysoczyzna Siedlecka - Zajmuje wschodnią część nadleśnictwa, obejmując swym zasięgiem prawie cały obręb Ryki z wyjątkiem kompleksów położonych w dolinie Wisły oraz część obrębu Żyrzyn, położonego na wschód od linii Wronów-Bałtów-Parafianka. Obszar ten położony jest w zasięgu zlodowacenia środkowopolskiego. Jest mezoregionem o słabo zróżnicowanej rzeźbie. Powierzchnia jego obejmuje lekko falistą równinę, którą budują głównie piaski glacjofluwialne. W środkowej części mezoregionu wysoczyznę przecina pradolina Wieprza.
Mezoregion Równiny Radomsko-Kozienickiej - Stanowi część dzielnicy, położoną na południe i zachód od doliny Wisły oraz na południe od doliny Pilicy. Obejmuje on równinę denudacyjną zbudowaną głównie z piasków akumulacji lodowcowej z głazami i z glin zwałowych. W mezoregionie tym położona jest południowo-wschodnia część nadleśnictwa, na zachód od Wisły (ok. 15%).
Dzielnica Wyżyny Zachodniolubelskiej - Obejmuje południową część nadleśnictwa (ok. 2% powierzchni nadleśnictwa). Obejmuje ona obszar położony głównie miedzy doliną Wisły na zachodzie a doliną Wieprza na wschodzie, zbudowany ze skał kredowych (miękkie margle i twarda opoka) i pokryty warstwą lessu. Powierzchnię dzielnicy tworzą łagodne garby wznoszące się od ok. 180 m do 230 m n.p.m. W dzielnicy dominuje krajobraz wyżynny lessowy, miejscami o bardzo silnym rozcięciu erozyjnym — gęstej sieci suchych dolin i wąwozów. Ze względu na urodzajne gleby — rędziny i gleby brunatne — na terenie tym rozwinęło się przede wszystkim rolnictwo.