Wydawca treści
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W NOCY SÓW 2018
Nadleśnictwo Puławy oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Przyrodniczy zapraszają w dniu 24.03.2018 r. na niezwykłe spotkanie w ramach Nocy Sów 2018 .
Noc Sów jest ogólnopolskim wydarzeniem koordynowanym przez stowarzyszenie Ptaki Polskie. Odbywa się corocznie od 2012 roku w jedną z wiosennych nocy, kiedy sowy są szczególnie aktywne. W 2018 roku czeka nas już siódma Noc Sów.
W tym roku do akcji włączyło się również Nadleśnictwo Puławy oraz Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Przyrodniczy. Marcowe noce pachną wiosną i budzącym się życiem, a wieczorny spacer skrajem lasu może okazać się bardziej pasjonujący niż myślimy. To bardzo aktywny okres w roku dla większości naszych sów. Są w trakcie okresu godowego – i pohukują tak, że włos jeży się na głowie - albo pióra oczywiście. Sowom z podniecenia – innym mieszkańcom lasów z przerażenia…
Zapraszamy na niezwykłe spotkanie, podczas którego dowiecie się wielu ciekawych rzeczy na temat sów występujących w naszym kraju, z bliska obejrzycie okazy prezentowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym Oddział Przyrodniczy a przy odrobinie szczęścia, podczas wycieczki terenowej, usłyszycie charakterystyczne pohukiwania. Na koniec odpoczniemy przy blasku i cieple ogniska.
Program:
godz. 18.30 - "Sowy - nocni łowcy" - prezentacja multimedialna.
"Sowy Polski" - film Artura Tabora - siedziba Nadleśnictwa Puławy.
godz. 20.30 - Wycieczka po terenie lasów, w okolicach rezerwatu
Jezioro Piskory - zbiórka przy leśniczówce w Borysowie.
godz. 22.00 - Ognisko.
Ze względów logistycznych prosimy o wcześniejsze potwierdzenie udziału
w terminie do 23.03.2018 r., drogą mailową: marzena.puzio@lublin.lasy.gov.pl
lub telefonicznie 81 886 42 41.
Organizator nie zapewnia transportu na trasie Puławy - Borysów.
Uczestnicy powinni zabrać ze sobą:
1.Ciepłe ubranie i odpowiednie obuwie
2.Lornetki, latarki
3.Ciepły napój na wycieczkę terenową
Dzieci uczestniczące w wydarzeniu powinny mieć zapewnioną opiekę rodzica
lub opiekuna, bądź przedstawić podpisaną przez rodziców lub opiekunów pisemną zgodę na uczestnictwo w wydarzeniu.
Najnowsze aktualności
Polecane artykuły
Lasy Nadleśnictwa
Lasy Nadleśnictwa
Nadleśnictwo Puławy zarządza lasami o powierzchni prawie 16 tys. ha, składającymi się z dziesiątków kompleksów rozrzuconych wśród rolniczego krajobrazu województwa lubelskiego.
Nadleśnictwo Puławy zarządza lasami o powierzchni prawie 16 tys. ha, składającymi się z dziesiątków kompleksów rozrzuconych wśród rolniczego krajobrazu województwa lubelskiego w powiatach: puławskim, ryckim, lubelskim i opolskim.
Pod względem fizjologicznym są to tereny po pograniczu Niziny Mazowieckiej, Wyżyny Lubelskiej i Równiny Radomskiej, rozdzielonych pradolinami Wisły i Wieprza. Takie położenie sprawia, że występują tu bardzo różnorodne formy ukształtowania terenu - od płaskich równin po wysoczyzny pocięte głębokimi wąwozami. Także różnorodna budowa geologiczna sprawia, że tutejsze gleby - a co za tym idzie również szata roślinna - prezentują dużą zmienność i są to biotopy 14 typów siedliskowych lasu.
Tereny w zasięgu Nadleśnictwa pod wieloma względami mają charakter szczególny. Jest to obszar o strategicznym znaczeniu dla funkcjonowania przyrody Europy Środkowej. Pradoliny Wisły i Wieprza to korytarze ekologiczne o wysokiej naturalności, rzadkiej już w Europie, objęte konwencją Ramsar. Obszar ten od lat 70 ubiegłego wieku poddany został szczególnej presji jednego z najbardziej uciążliwych dla przyrody zakładu przemysłowego w kraju - Zakładów Azotowych Puławy, którego emisje zdewastowały, bądź poważnie uszkodziły tysiące hektarów lasu. W połowie lat 80 podjęto prace ograniczające zanieczyszczenie powietrza oraz działania rekultywacyjne na terenach wylesionych. Wśród terenów zdegradowanych przez emisje oraz inne czynniki antropogeniczne, dzięki inicjatywie władz terenowych, leśników i przyrodników, udało się przywrócić do stanu naturalności obiekty wodne i bagienne o powierzchni około 200 ha. Dziś objęte są one ochrona jako rezerwat przyrody oraz użytki ekologiczne z licznymi gatunkami reintrodukowanych rzadkich i chronionych roślin, zasiedlone przez bardzo liczną i różnorodną faunę.
Głównym problemem w lasach nadleśnictwa jest regeneracja osłabionych przez emisje drzewostanów i doprowadzenie ich do stanu możliwie sprawnie działającej biocenozy leśnej, mogącej sprostać zadaniom lasu wielofunkcyjnego. Problemy natury ekologicznej, jakie zdominowały gospodarkę nadleśnictwa, oraz pozytywne efekty podjętej renaturyzacji terenów zdewastowanych stały się impulsem do podjęcia działań edukacyjnych. W tym celu wokół uroczyska PISKORY, w odległości kilku kilometrów od Puław wytyczono i urządzono trasę o długości 44 km, podzieloną na cztery ścieżki edukacyjne.
Niezależnie od istniejących problemów natury środowiskowej i gospodarczej tutejsze lasy prezentują dużą różnorodność ekosystemów, miejscami o wysokiej naturalności. Całość dopełniają miejsca z licznymi zabytkami - od najcenniejszych w Kazimierzu Dolnym i Puławach, do rozproszonych wśród lasów i pól pamiątek burzliwej historii tych ziem.