Ochrona lasu
Ochrona lasu jako jedna z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie, ma na celu zabezpieczenie lasu przed szkodami wyrządzanymi czynniki: biotyczne, abiotyczne i antropogeniczne.
Ochrona lasu jako jedna z podstawowych dziedzin działalności gospodarczej w leśnictwie, ma na celu zabezpieczenie lasu przed szkodami wyrządzanymi przez:
– czynniki abiotyczne (np. huragany, okiść, mróz, susze)
–czynniki biotyczne (np. owady foliofagiczne, grzyby pasożytnicze, zwierzynę)
– czynniki antropogeniczne (np. pożary, skażenie powietrza, szkody górnicze)
W ochronie lasu obowiązuje zasada profilaktycznego, zapobiegawczego działania. Jest to całokształt działań i środków mających na celu zapobieganie procesom chorobowym oraz zwiększanie zdolności obronnej drzew w stosunku do szkodników i czynników chorobotwórczych.
W roku 2008 poprawił się stan zdrowotny dębów. Nie było żerów miernikowców. Mączniak występował na niewielkich powierzchniach. Opadów było więcej jak w latach poprzednich i układały się korzystniej w okresie wegetacyjnym. W dąbrowach wydzielało się posuszu.
Generalnie stan zdrowotny wszystkich drzewostanów poprawił się.
Na terenie Nadleśnictwa Puławy obserwuje się także szkody powodowane przez zwierzęta leśne. Są to głównie sarna, jeleń, łoś oraz zając. Szczególnie duże szkody wyrządzają łosie licznie bytujące w lasach puławskich. Szkody występują przede wszystkim w uprawach oraz młodych drzewostanach. Polegają głównie na zgryzaniu pączków, spałowaniu, czemchaniu, łamaniu młodych drzewek.
W celu ochrony przed tego typu szkodami stosuje się różne zabezpieczenia. Są to między innymi grodzenia upraw siatką, stosowanie ochrony indywidualnej drzewek poprzez zakładanie osłonek perforowanych na pędy główne, tuby, palikowanie drzewek.
Najnowsze aktualności
Nowa Stacja Ładowania Pojazdów
Nowa Stacja Ładowania Pojazdów
Nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy Nadleśnictwie Puławy już działa
Nadleśnictwo Puławy informuje o uruchomieniu nowej, ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanej przy siedzibie Nadleśnictwa – ul. Żyrzyńska 8 w Puławach. Infrastruktura została oddana do użytku w ramach projektu „Las Energii” – jednego z kluczowych przedsięwzięć rozwojowych Lasów Państwowych, którego celem jest wspieranie transformacji energetycznej organizacji i przeciwdziałanie zmianom klimatu.
Specyfikacja stacji ładowania:
- dwa stanowiska do ładowania,
- zintegrowane przewody w standardzie Type 2,
- ładowanie prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kWh,
- terminal płatniczy umożliwiający płatność kartą bez konieczności rejestracji,
- możliwość płatności poprzez aplikację mobilną Las EV, dostępną bezpłatnie na Google Play oraz na stronie www.lasev.pl.
Aktualna stawka za ładowanie wynosi 2,05 zł/kWh. Stacja działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.
Ładowanie w zgodzie z naturą
Lokalizacja stacji – w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu leśnego – zachęca do połączenia ładowania pojazdu z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Na odwiedzających czeka przestrzeń rekreacyjna z zadaszoną wiatą, miejscem do wypoczynku, a także bezpośredni dostęp do ścieżek leśnych, idealnych na spacer czy grzybobranie.
O projekcie „Las Energii”
Budowa stacji ładowania została zrealizowana w ramach programu „Las Energii”. Projekt ten stanowi odpowiedź Lasów Państwowych na globalne wyzwania klimatyczne i energetyczne. Jego główne założenia to:
- przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych,
- zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
- poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
- dążenie do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej jednostek Lasów Państwowych.
Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl/las-energii.