Web Content Display
POMNIKI PRZYRODY
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Puławy ta forma ochrony reprezentowana jest przez 90 drzew.
Są to głównie dęby szypułkowe oraz lipy drobnolistne, a także modrzewie europejskie, klony srebrzyste, orzechy czarne, miłorzęby.
Największe skupienie drzew pomnikowych występuje w gminach: Puławy, Ryki, Nałęczów, Kazimierz, Wąwolnica, Ułęż.
W Dęblinie ochronie poddano aleję utworzoną z 173 lip drobnolistnych.
Wiązy jako drzewa pomnikowe występują między innymi w Sobieszynie i Janowcu.
W Sobieszynie w zabytkowym zespole dworsko–pałacowym występuje 13 dębów czerwonych.
Buki jako drzewa pomnikowe występują w Ułężu i Wylągach, surmia zwyczajna w Bronicach, a żywotnik zachodni w Sobieszynie.
Ponadto w Kazimierzu Dolnym na terenie ośrodka wypoczynkowego znajduje się stanowisko wawrzynka wilczełyko uznane jako pomnik przyrody.
Asset Publisher
Nauka pójdzie w las
Nauka pójdzie w las
W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.
W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową:
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie
W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni do szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.
Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.