Web Content Display
OBSZARY CHRONIONEGO KRAJOBRAZU
KOZI BÓR
Powierzchnia całkowita 12681,00 ha
Utworzony w 1990 roku, obejmujący swym zasięgiem północno–wschodnią część obrębu leśnego Żyrzyn o powierzchni 3345,74 ha. Są to kompleksy: Główny, Łąkoć, Łąkoć I, Podbórz, Dęba, Garbów oraz Orlicz I-III.
W zasięgu OCK Kozi Bór 44,25% powierzchni zajmują lasy, 54,4% to użytki rolne i 0,7% stanowią wody. Rozległe powierzchnie lasów sosnowych z udziałem dębu szypułkowego, rzadziej innych gatunków drzew, reprezentowane są przede wszystkim przez zespoły: Peucedano-Pinetum i Leucobryo-Pinetum. Fragmentarycznie występują: Querco roboris-Pinetum, Potentillo albae-Quercetum oraz Tilio –Carpinetum. Z roślin rzadkich stwierdzono występowanie: podkolanu białego, podkolanu zielonego, wawrzynka wilczełyko, mieczyka dachówkowatego, orlika pospolitego.
PRADOLINA WIEPRZA
Powierzchnia całkowita 33159,00 ha.
Utworzony w 1990 roku, obejmuje swym zasięgiem południową część obrębu leśnego Ryki oraz lasy z obrębu leśnego Żyrzyn, natomiast z obrębu leśnego Puławy oddziały leżące w kompleksach Skoki I i Niebrzegów. Oś ekologiczną stanowi silnie meandrowane koryto rzeki Wieprz.
Obszar obejmuje tereny chronione ze względu na wyróżniający się krajobraz o zróżnicowanych ekosystemach, wartościowe ze względu na możliwość zaspokajania potrzeb związanych z turystyką i wypoczynkiem, a także pełnioną funkcję korytarzy ekologicznych.
Obszar ten jest ważną ostoją siedlisk podmokłych i okresowo zalewanych łąk. Duży, rozległy i otwarty teren ma bardzo duże walory krajobrazowe. OCK odznacza się wybitną różnorodnością biologiczną. Można tutaj obserwować dziesiątki gatunków ptaków siewkowatych, brodzących, drapieżnych i wodnych. Występuje tutaj wiele rzadkich roślin, które związane są z łąkami, starorzeczami, ciepłolubnymi murawami oraz lasami.
Asset Publisher
Nauka pójdzie w las
Nauka pójdzie w las
W dniach 13 i 14 maja 2025 r. odbędzie się bezpłatne szkolenie pod hasłem „Nauka idzie w las” adresowane do nauczycieli szkół podstawowych i średnich oraz osób prowadzących edukację przyrodniczą.
Głównym organizatorem wydarzenia jest Wydział Agrobioinżynierii lubelskiego Uniwersytetu Przyrodniczego przy współudziale Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie, Zarządem Okręgu Ligi Ochrony Przyrody w Lublinie oraz lubelskim oddziałem Polskiego Towarzystwa Leśnego.
W celu rejestracji oraz znalezienia szczegółów odnośnie szkolenia zapraszamy na stronę internetową:
Nauka idzie w las – bezpłatne szkolenie
W pierwszym dniu szkolenia, po serii wykładów realizowanych w budynku Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie (zarówno stacjonarnie, jak i w formule on-line), uczestnicy zostaną przewiezieni do szkółki leśnej w Osmolicach na zajęcia terenowe, natomiast drugi dzień upłynie pod znakiem całodziennych warsztatów terenowych, które zostaną przeprowadzone w kompleksach leśnych Nadleśnictwa Janów Lubelski.
Celem projektu jest kształcenie kadry pedagogicznej w zakresie przyrodniczym ze szczególnym uwzględnieniem środowiska leśnego i jego bioróżnorodności (w tym roślin leśnych i związków występujących między nimi, obecności ptaków śpiewających i ich rozpoznawania po głosach z wykorzystaniem prostych aplikacji), zasobów przyrodniczych, roli leśnika w otaczającej przyrodzie oraz równoważenia w gospodarce leśnej funkcji gospodarczych i pozagospodarczych jakie pełnią nasze lasy. Dodatkowo nauczyciele i edukatorzy otrzymają gotowe scenariusze – inspiracje do samodzielnego prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej.
Marszałek Województwa Lubelskiego,
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie
oraz Lubelski Kurator Oświaty.
Szkolenie realizowane w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW i WFOŚiGW w Lublinie
z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej. Wsparcia finansowego udzielił również JM Rektor UP w Lublinie oraz Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych.