Aktuelles Aktuelles

Zurück

Przygoda z żółwiem

Przygoda z żółwiem

Mieszkańcy Huty natknęli się na rzadko widywane u nas zwierzę, żółwia. Przypuszczając, że doznał jakiś obrażeń, zabrali go ze sobą. Po obejrzeniu przez pracownika Nadleśnictwa Puławy żółw cały i zdrowy trafił do swego naturalnego domu.

8 czerwca 2014 Klaudia i Jakub Goral z miejscowości Huta (koło Baranowa) podczas przejażdżki rowerowej znaleźli na drodze żółwia błotnego. Zaskoczeni tak niecodziennym spotkaniem, zaczęli podejrzewać, że coś mu się stało. Wobec tego postanowili wziąć go do domu. Następnego dnia zwrócili się do Nadleśnictwa Puławy z prośbą o pomoc. O sprawie została również powiadomiona RDOŚ w Lublinie. Przybyły na miejsce pracownik nadleśnictwa stwierdził, iż jest to samica żółwia błotnego i nie posiada żadnych obrażeń. Po oględzinach żółwica została odwieziona na miejsce, w którym była znaleziona i wypuszczona na wolność.


fot. D. Piechota

Zazwyczaj na przełomie czerwca i maja samice żółwi błotnych opuszczają zbiorniki wodne, w których przebywają przez cały rok, w celu złożenia jaj. Jaja składane są do jamy wykopanej w ziemi, w miejscach nasłonecznionych i suchych. Po złożeniu jaj samice powracają do wody. Młode żółwie wylęgają się zwykle pod koniec sierpnia.


fot. D. Piechota

Żółw błotny (Emys orbicularis), jedyny gatunek żółwia występujący naturalnie w Polsce, jest zwierzęciem niezwykle rzadkim, objętym ścisłą ochroną gatunkową. Został wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią zagrożenia EN czyli gatunek bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem. Na terenie Nadleśnictwa Puławy występuje bardzo nielicznie, głównie w północnej i wschodniej części.


Dariusz Piechota, red. Andrzej Paluch
 


divisions-and-others

 

Mapa lasów

Mapa lasów

 

Sprzedaż

Sprzedaż