Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Użytkowanie Lasu

Użytkowanie główne związane z pozyskiwaniem drewna traktowane jest jako czynność hodowlana, realizowana poprzez zastosowanie odpowiednich rębni, służąca przemianie pokoleń lasu.

Użytkowanie główne związane z pozyskiwaniem drewna traktowane jest jako czynność hodowlana, realizowana poprzez zastosowanie odpowiednich rębni, służąca przemianie pokoleń lasu.

 

Godzenie tych potrzeb przez leśników polega na:

wyborze właściwych rębni dostosowanych do cech taksacyjnych drzewostanów, na etapie planowania urządzeniowego oraz stosowania tych rębni w praktyce gospodarczej
planowaniu i wykonywaniu cięć rębnych zgodnie ze sztuką leśną, zapewniającą osiągnięcie celów hodowlanych na etapie użytkowania lasu
wykonaniu prac z zakresu pozyskania i transportu drewna z użyciem właściwych technologii, technik i organizacji pracy
umiejętnym postępowaniu w sytuacjach klęskowych: huragany, opady śniegu, pożary, które wymagają jednoczesnego łączenia działań w zakresie pozyskania drewna, ochrony i hodowli lasu.

 

Użytkowanie uboczne określa możliwości pobierania z lasu innych niż drewno pożytków: choinki, stroisz, igliwie drzew leśnych, jadalne owoce runa leśnego, leśne rośliny zielarskie, grzyby itp. w zakresie wynikającym z zasobności ekosystemów leśnych i uwzględnieniu ograniczeń przyrodniczych, gospodarczych i prawnych.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowa Stacja Ładowania Pojazdów

Nowa Stacja Ładowania Pojazdów

Nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy Nadleśnictwie Puławy już działa

Nadleśnictwo Puławy informuje o uruchomieniu nowej, ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanej przy siedzibie Nadleśnictwa – ul. Żyrzyńska 8 w Puławach. Infrastruktura została oddana do użytku w ramach projektu „Las Energii” – jednego z kluczowych przedsięwzięć rozwojowych Lasów Państwowych, którego celem jest wspieranie transformacji energetycznej organizacji i przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Specyfikacja stacji ładowania:

  • dwa stanowiska do ładowania,
  • zintegrowane przewody w standardzie Type 2,
  • ładowanie prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kWh,
  • terminal płatniczy umożliwiający płatność kartą bez konieczności rejestracji,
  • możliwość płatności poprzez aplikację mobilną Las EV, dostępną bezpłatnie na Google Play oraz na stronie www.lasev.pl.

Aktualna stawka za ładowanie wynosi 2,05 zł/kWh. Stacja działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Ładowanie w zgodzie z naturą

Lokalizacja stacji – w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu leśnego – zachęca do połączenia ładowania pojazdu z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Na odwiedzających czeka przestrzeń rekreacyjna z zadaszoną wiatą, miejscem do wypoczynku, a także bezpośredni dostęp do ścieżek leśnych, idealnych na spacer czy grzybobranie.

O projekcie „Las Energii”

Budowa stacji ładowania została zrealizowana w ramach programu „Las Energii”. Projekt ten stanowi odpowiedź Lasów Państwowych na globalne wyzwania klimatyczne i energetyczne. Jego główne założenia to:

  • przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych,
  • zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
  • poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
  • dążenie do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej jednostek Lasów Państwowych.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl/las-energii.