Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

 REZERWATY PRZYRODY

 

 

Na terenie Nadleśnictwa Puławy zlokalizowane są dwa rezerwaty przyrody:

PISKORY

 

Rezerwat biocenotyczny, utworzony w 1998 roku, położony w leśnictwie Zagórki o łącznej powierzchni 203.02 ha. Powstał w wyniku spiętrzenia wody na cieku Duży Pioter.

Przedmiotem ochrony są ekosystemy wodne, bagienne i leśne o dużej różnorodności biologicznej w obrębie Jeziora Piskory i jego obrzeży. Jest to jedno z najcenniejszych ostoi ptactwa wodno – błotnego na Lubelszczyźnie. Odtworzone środowisko zostało w sposób naturalny zasiedlone przez liczną faunę, wśród których wyróżniają się ptaki około 130 gatunków, w tym 102 lęgowych. Z roślinnością szuwarową związane są następujące gatunki: perkozek, bąk, błotniak stawowy, wodnik, zielonka, trzcinniczek, rokitniczka, brzęczka. Do gatunków związanych z otwartym lustrem wody zaliczyć można: zausznika, perkoza rdzawoszyjego, krzyżówkę, głowienkę, czernicę, łyskę. Gatunkami zadrzewień, które dominują w części wschodniej jeziora są gatunki lęgowe: strumieniówka, słowik szary, dziwonia. Zbiorowiska leśne otaczające Jezioro Piskory charakteryzują się dużą różnorodnością siedlisk od olsu do boru świeżego. To zróżnicowanie ma wpływ na różnorodność gatunków ptaków. Z najciekawszych gatunków lęgowych należy wyróżnić: orlika krzykliwego, bociana czarnego, samotnika, słonkę, lelka, dudka, dzięcioła czarnego, lerkę, muchołówkę białoszyją, puchacza. Do innych osobliwości awiofauny należy czapla siwa, łabędź niemy, gęgawa, cyraneczka, cyranka, płaskonos, bielik, żuraw.

 

CZAPLINIEC KOŁO GOŁĘBIA

Rezerwat faunistyczny, utworzony w 1987 roku, położony jest w leśnictwie Gołąb, o całkowitej powierzchni 19,04 ha. Rezerwat ustanowiono w celu ochrony koloni lęgowej czapli siwej.

 


Rezerwaty w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Puławy:

ŁĘG NA KĘPIE

Rezerwat częściowy fitocenotyczny, utworzony w 1963 roku, położony na terasie zalewowej Wisły, o całkowitej powierzchni 4,71 ha. Został utworzony w celu ochrony nadwiślańskiego lasu łęgowego.

Występują tutaj liczne gatunki obce: dąb błotny, topole włoska i kanadyjska, sosna wejmutka.

KROWIA WYSPA

Rezerwat faunistyczny, utworzony w 1991 roku, położony w pd-wsch części Nadleśnictwa o łącznej powierzchni 62,30 ha. Utworzony w celu ochrony wartości ornitologicznych doliny Wisły.

W skład rezerwatu wchodzą:

– wyspa będąca miejscem lęgowym wielu rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków tj. ostrygojada, mewy czarnogłowej, sieweczki rzecznej, rybitwy białoczelnej, brodźca krwawodziobego, kulona, rycyka. Jest też ważnym miejscem odpoczynku na szlaku wędrówek ptaków przelotnych: świstuna i rożeńca.

– pas wód Wisły

 

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Położenie

Położenie

Nadleśnictwo Puławy jest jednym z 25 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa lubelskiego, powiatu puławskiego, ryckiego, lubelskiego i opolskiego. Swym zasięgiem obejmuje 19 gmin.

Nadleśnictwo Puławy jest jednym z 25 nadleśnictw wchodzących w skład Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Nadleśnictwo jest położone na terenie województwa lubelskiego, powiatu puławskiego, ryckiego, lubelskiego i opolskiego. Swym zasięgiem obejmuje 19 gmin.

Obszar Nadleśnictwa Puławy według regionalizacji przyrodniczo-leśnej opartej na podstawach ekologiczno-fizjograficznych (Trampler) położony jest w:

Mezoregion Doliny Środkowej Wisły - Obejmuje dolinę Wisły o szerokości ok. 10 km, od okolic Puław pod Warszawę. Powierzchnia jego stanowi łąkowy taras zalewowy oraz wyższy taras piaszczysty pokryty wydmami. W mezoregionie dominują, więc krajobrazy den dolinnych i tarasów z wydmami.

Mezoregion - Wysoczyzna Siedlecka - Zajmuje wschodnią część nadleśnictwa, obejmując swym zasięgiem prawie cały obręb Ryki z wyjątkiem kompleksów położonych w dolinie Wisły oraz część obrębu Żyrzyn, położonego na wschód od linii Wronów-Bałtów-Parafianka. Obszar ten położony jest w zasięgu zlodowacenia środkowopolskiego. Jest mezoregionem o słabo zróżnicowanej rzeźbie. Powierzchnia jego obejmuje lekko falistą równinę, którą budują głównie piaski glacjofluwialne. W środkowej części mezoregionu wysoczyznę przecina pradolina Wieprza.

Mezoregion Równiny Radomsko-Kozienickiej Stanowi część dzielnicy, położoną na południe i zachód od doliny Wisły oraz na południe od doliny Pilicy. Obejmuje on równinę denudacyjną zbudowaną głównie z piasków akumulacji lodowcowej z głazami i z glin zwałowych. W mezoregionie tym położona jest południowo-wschodnia część nadleśnictwa, na zachód od Wisły (ok. 15%).

Dzielnica Wyżyny Zachodniolubelskiej - Obejmuje południową część nadleśnictwa (ok. 2% powierzchni nadleśnictwa). Obejmuje ona obszar położony głównie miedzy doliną Wisły na zachodzie a doliną Wieprza na wschodzie, zbudowany ze skał kredowych (miękkie margle i twarda opoka) i pokryty warstwą lessu. Powierzchnię dzielnicy tworzą łagodne garby wznoszące się od ok. 180 m do 230 m n.p.m. W dzielnicy dominuje krajobraz wyżynny lessowy, miejscami o bardzo silnym rozcięciu erozyjnym — gęstej sieci suchych dolin i wąwozów. Ze względu na urodzajne gleby — rędziny i gleby brunatne — na terenie tym rozwinęło się przede wszystkim rolnictwo.