Webcontent-Anzeige
Hodowla lasu
Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych.
Głównym celem hodowli lasu jest zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących oraz kształtowanie nowych z respektowaniem warunków i procesów naturalnych poprzez:
– stopniowe osiąganie stanów równowagi dynamicznej w ekosystemach leśnych, a w szczególności zgodności biocenozy leśnej z warunkami biotopów
– zapewnienie produkcji drewna i innych użytków na zasadach reprodukcji rozszerzonej
– kształtowanie pozaprodukcyjnych funkcji lasu oraz przyjaznych powiązań gospodarki leśnej z otoczeniem społeczno-gospodarczym na zasadzie sprzężeń zwrotnych.
Baza nasienna
Zapewnienie sobie odpowiedniej ilości i jakości nasion pożądanych gatunków jest obowiązkiem każdego, kto chce hodować las. W tym celu na terenie każdego nadleśnictwa, według ściśle określonych kryteriów, wyszukuje się i lokalizuje drzewostany poszczególnych gatunków. W pierwszej kolejności drzewostany te poddaje się cięciom selekcyjno-sanitarnym (usuwa się drzewa chore, wadliwe). Z tak przygotowanych drzewostanów pozyskuje się nasiona do hodowli sadzonek.
Gospodarcze Drzewostany Nasienne (GDN) – to drzewostany o najlepszych cechach genotypowych w wieku dojrzałości do obfitego urodzaju nasion, przeznaczone do zbierania nasion dla potrzeb odnowienia lasu i zalesień oraz do odnowienia naturalnego przed wyrębem.
Na obszarze Nadleśnictwa Puławy za GDN uznano 14 drzewostanów sosny zwyczajnej, 7 dębu szypułkowego, 2 dębu bezszypułkowego, 8 brzozy brodawkowatej, 11 olszy czarnej, 1 lipy drobnolistnej o łącznej powierzchni 261,1 ha oraz 2 źródła nasion - klon jawor, czereśnia ptasia.
Zbiór nasion
Podstawowym sposobem zbioru nasion na terenie nadleśnictwa jest zbiór nasion z drzew leżących, czyli uprzednio ściętych. Zbiór nasion prowadzi się w latach urodzaju, to jest wówczas, kiedy jest ich dużo i są dobrej jakości. Na okres słabego urodzaju nasiona, przede wszystkim gatunków iglastych, przechowywane są w specjalnych przechowalniach. Po zbiorze i przed siewem nasiona są poddawane badaniom, w czasie których określa się ich wartość siewną. Wykonują to wyspecjalizowane placówki Lasów Państwowych.
Hodowla sadzonek
Nasiona przeznaczone do hodowli sadzonek wysiewa się w specjalnie do tego celu przeznaczonych i przygotowanych szkółkach. Tam są pielęgnowane i hodowane aż do uzyskania odpowiedniego wzrostu i kondycji, aby mogły być wysadzone na nowozakładanych uprawach leśnych.
Na terenie naszego nadleśnictwa prowadzone są 2 szkółki leśne otwarte, zlokalizowane w leśnictwach Kozi Bór i Sadłowice.
Łączna powierzchnia manipulacyjna szkółek wynosi 11,15 ha, natomiast powierzchnia produkcyjna 5,98 ha.
W szkółkach produkowane są zarówno sadzonki jednoroczne jak i wielolatki na potrzeby nadleśnictwa.
Zakładanie upraw leśnych
Nowozakładane uprawy leśne pochodzą z:
– odnowień naturalnych - obsiew powierzchni nasionami z pozostawionych drzew - nasienników lub drzew przyległego drzewostanu, na powierzchni otwartej, po uprzątnięciu drzewostanu lub pod okapem drzewostanu,
– odnowień sztucznych – wysadzenia wyhodowanych sadzonek na powierzchni otwartej po uprzątnięciu drzewostanu lub pod okapem drzewostanu,
– zalesienia naturalnego (z samosiewu) lub sztucznego powierzchni nieleśnych, gruntów porolnych, nieużytków poprzemysłowych, itp.
Pielęgnowanie lasu
W zależności od fazy rozwojowej drzewostanu pielęgnacja obejmuje:
– pielęgnowanie upraw i młodników
– trzebieże drzewostanów młodszych i starszych klas wieku.
Rębnie
Rębnia określa zasady wykonania całego zespołu czynności, które mają na celu stopniową przemianę pokoleń w lesie w sposób zapewniający równoczesne usuwanie drzew lub drzewostanów, tworzenie najkorzystniejszych warunków dla zainicjowania i rozwoju nowego pokolenia drzew pożądanych gatunków, kształtowanie odpowiedniej budowy drzewostanu, zapewnienie naturalnej różnorodności biologicznej i trwałości w zmieniających się warunkach środowiska.
W lasach Nadleśnictwa Puławy wykorzystuje się następujące rębnie:
– rębnia zupełna pasowa
– rębnie częściowe
– rębnie gniazdowa
– rębnie stopniowe
Asset Publisher
Kupimy lasy i grunty przeznaczone do zalesienia
Kupimy lasy i grunty przeznaczone do zalesienia
Nadleśnictwo Puławy jest zainteresowane zakupem lasów i gruntów przeznaczonych do zalesienia, położnych w swoim zasięgu terytorialnym. Dotyczy to gmin: Baranów, Janowiec, Kazimierz Dolny, Końskowola, Kurów, Markuszów, Nałęczów, Miasto Puławy, Puławy, Wąwolnica, Żyrzyn (pow. puławski), Dęblin, Nowodwór, Ryki, Stężyca, Ułęż (pow. rycki), Garbów (pow. lubelski).
Nabycie odbywa się na podstawie art. 37 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach,
po uzyskaniu zgody Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, na wniosek Nadleśniczego Nadleśnictwa.
Nadleśnictwo interesują:
- lasy (grunty oznaczone jako „Ls” w ewidencji) oraz grunty przeznaczone do zalesienia
w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy, które przylegają bezpośrednio do gruntów w zarządzie Lasów Państwowych, szczególnie przy kompleksach leśnych,
- lasy będące we współwłasności Skarbu Państwa w zarządzie Lasów Państwowych i osób prywatnych,
- działki o kształtach i wymiarach poprawiających warunki prowadzenia gospodarki leśnej,
tj. nie stanowiące długich i wąskich pasów oraz o powierzchni nie mniejszej niż 10 arów.
Nieruchomości powinny:
- mieć uregulowany stan prawny (posiadać księgę wieczystą),
- być nieobciążone hipoteką i ograniczonymi prawami rzeczowymi,
- mieć użytek działki w ewidencji gruntów zgodny z faktycznym rodzajem użytkowania,
- być bez sporów granicznych, o granicach znanych lub ustalony geodezyjnie w terenie.
Położenie gruntów nadleśnictwa można sprawdzić na stronie Banku Danych o Lasach pod adresem: https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
Szczegółowych informacji udziela: Andrzej Paluch tel. 81 886 42 41 wew. 27, mail: andrzej.paluch@lublin.lasy.gov.pl