Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikaty

 

Zasady gospodarki leśnej prowadzonej na terenie RDLP w Lublinie są zgodne z zasadami i kryteriami PEFC.

Certyfikacja gospodarki leśnej to procedura, w wyniku której niezależna organizacja potwierdza prowadzenie tej gospodarki zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami.

Gospodarka leśna prowadzona przez nadleśnictwa RDLP w Lublinie poddawana jest certyfikacji od 2002r. Obecnie RDLP w Lublinie posiada przyznany jeden certyfikat:

- certyfikat PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification).

Certyfikat ten potwierdzaja, że gospodarka leśna w lasach Lubelszczyzny prowadzona jest zgodnie z obowiązującymi przepisami z jednoczesnym przestrzeganiem zasad: zrównoważonego rozwoju, zachowania trwałości lasów i ochrony przyrody.

PEFC jest organizacją pozarządową, której cel to wspieranie zasad zrównoważonej gospodarki leśnej. Pełni ona funkcję międzynarodowej organizacji, która ocenia i uznaje krajowe systemy certyfikacji leśnej. Te krajowe systemy opierają się na międzyrządowych zasadach promowania zrównoważonej gospodarki leśnej. By móc sprzedawać produkty oznaczone jako certyfikowane przez PEFC, zarządzający lasami muszą uzyskać certyfikat gospodarki leśnej, zaś przedsiębiorstwa biorące udział w procesie przetwarzania i handlu drewnem muszą uzyskać certyfikat kontroli pochodzenia produktu CoC. System certyfikacji PEFC funkcjonuje od 1999 r. i jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem certyfikacyjnym lasów w Europie. Europejskie kraje o największej powierzchni lasów certyfikowanych w systemie PEFC to: Finlandia (21,1 mln. ha), Szwecja (9,4 mln. ha), Norwegia (9,1 mln. ha), Niemcy (7,4 mln. ha) i Polska (7,3 mln. ha).

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie posiada certyfikat PEFC od 2012 roku. W styczniu 2022 r. w nadleśnictwach RDLP w Lublinie przeprowadzony został audyt recertyfikacyjny w celu przedłużenia ważności certyfikatu PEFC na kolejne trzy lata. Aktualnie posiadany certyfikat jest ważny do 9 stycznia 2025 roku. W celu zachowania ważności certyfikatu w losowo wybranych nadleśnictwach corocznie przeprowadzane są audyty nadzoru (sprawdzające).

resources-to-get


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Nowa Stacja Ładowania Pojazdów

Nowa Stacja Ładowania Pojazdów

Nowa stacja ładowania pojazdów elektrycznych przy Nadleśnictwie Puławy już działa

Nadleśnictwo Puławy informuje o uruchomieniu nowej, ogólnodostępnej stacji ładowania pojazdów elektrycznych, zlokalizowanej przy siedzibie Nadleśnictwa – ul. Żyrzyńska 8 w Puławach. Infrastruktura została oddana do użytku w ramach projektu „Las Energii” – jednego z kluczowych przedsięwzięć rozwojowych Lasów Państwowych, którego celem jest wspieranie transformacji energetycznej organizacji i przeciwdziałanie zmianom klimatu.

Specyfikacja stacji ładowania:

  • dwa stanowiska do ładowania,
  • zintegrowane przewody w standardzie Type 2,
  • ładowanie prądem przemiennym (AC) o mocy do 22 kWh,
  • terminal płatniczy umożliwiający płatność kartą bez konieczności rejestracji,
  • możliwość płatności poprzez aplikację mobilną Las EV, dostępną bezpłatnie na Google Play oraz na stronie www.lasev.pl.

Aktualna stawka za ładowanie wynosi 2,05 zł/kWh. Stacja działa przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Ładowanie w zgodzie z naturą

Lokalizacja stacji – w bezpośrednim sąsiedztwie kompleksu leśnego – zachęca do połączenia ładowania pojazdu z odpoczynkiem na świeżym powietrzu. Na odwiedzających czeka przestrzeń rekreacyjna z zadaszoną wiatą, miejscem do wypoczynku, a także bezpośredni dostęp do ścieżek leśnych, idealnych na spacer czy grzybobranie.

O projekcie „Las Energii”

Budowa stacji ładowania została zrealizowana w ramach programu „Las Energii”. Projekt ten stanowi odpowiedź Lasów Państwowych na globalne wyzwania klimatyczne i energetyczne. Jego główne założenia to:

  • przeciwdziałanie zmianom klimatu poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych,
  • zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii,
  • poprawa bezpieczeństwa energetycznego,
  • dążenie do osiągnięcia samowystarczalności energetycznej jednostek Lasów Państwowych.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie: www.ckps.lasy.gov.pl/las-energii.